Príbehy áut

Tomášove BMW 745i E65

Keď v roku 2001 vypustili do sveta BMW 7 E65, bol to šok pre všetkých, vrátane majiteľov starších BMW 7 E38. Čas nám však dokázal, že to bol krok správnym smerom a dnes sa na túto sedmičku pozeráme inak. Chris Bangle totiž priniesol mohutnejší dizajn, ktorý vzápätí začal udávať smer aj u ostatných automobiliek. Ja som mal tú možnosť navštíviť Vysoké Tatry a povoziť sa v nich práve na tejto majestátnej sedmičke. Aká vlastne je po tých rokoch? Je na nej ešte okrem dizajnu zlé aj niečo iné? A vlastne, je ten dizajn fakt taký zlý? Dozviete sa v priloženom videu Tomášove BMW 745i E65.

Recenzia a skúsenosti BMW 745i E65

Samozrejme, toto nie je klasická recenzia na akú sme zvyknutí, ale skôr pohľad očami majiteľa a jeho skúsenosti s týmto autom. Ja som bol po skúsenostiach s BMW 7 E38 veľmi zvedavý na nástupcu E65, ktorú má v zuboch kde kto. A to nie len kvôli tomu ako vyzerá, ale aj kvôli iným veciam ako iDrive alebo po prvý krát použitá komunikácia palubných systémov cez optiku.

Tá, ako správne tušíte, môže byť po tých rokoch zdrojom mnohých problémov. To sa týka najmä búraných kusov. Ako je to v tomto prípade sa dozviete vo videu priamo od majiteľa tejto sedmičky. V realite tu boli použité dokonca až dve zároveň: MOST Bus (Media Orientated System Transport – určené pre média, teda hudbu) a Byteflight (safety systems bus – určené pre všetky senzory auta).

Porovnávať BMW 7 E38 a E65 nemá veľmi zmysel, nakoľko sa jedná o koncepčne dve úplne rozdielne autá

Samotná E65 je od E38 veľmi odlišná. Veľkosťou, tvarom ale najmä celkovým poňatím. Predchádzajúca generácia išla tvrdo v športovej línií, avšak tento nástupca sa vybral smerom ku komfortu. Presne do teritória Mercedes-Benz triedy S. To bolo pre mnohých fanúšikov šok a možno aj dôvod úvodného odmietnutia z ich strany.

Pod kapotou tróni 4,4 V8 motor N62B44. Ten je primeraný na váhu a veľkosť auta a nikdy som nemal pocit, že by potrebovalo viac koní či Nm. Dokonca sa vyrábal aj v objemoch 3,6 ale aj 4,0 a 4,8 litra. Na svoju dobu sa jedná o špičkový, atmosféricky plnený motor. Žiaľ nevyhli sa mu ani niektoré problémy. Časť z nich sa dá riešiť relatívne jednoducho a lacno, ale niektoré sú najmä kvôli práci finančne náročné:

  • vysoká spotreba oleja alias tesnenie drieku ventilov (tesniaci krúžok drieku ventilu) – jednoznačne rozpoznateľná závada pri studenom štarte, keď z výfuku vyblafne modrý dym. Oprava vyžaduje špeciálne prípavky na výmenu aj keď samotné diely nie sú extrémne drahé.
  • únik oleja alias tesnenie alternátora (Alternator Bracket Gasket) – opäť diel nie je drahý, avšak robota okolo výmeny tesnenia áno.
  • netesnosť chladiacej sústavy (Coolant Transfer Pipe Leak) – toto sa deje na veľmi ťažko prístupnom mieste, ktoré vyžaduje značné odstrojenie motora kvôli prístupu.

Spoľahlivosť motora však nie je zlá, len treba rátať práve s týmito netesnosťami a následnými nákladmi na opravu. Preto pred kúpou sledujte najmä či z výfuku nevychádza modro sfarbený dym ako aj úniky oleja priamo na motore.

Fotogaléria BMW 745i E65

Technické údaje BMW 745i E65

Motor: N62B44 V8
Objem: 4398 ccm
Vŕtanie a zdvih: 92 mm x 82,7 mm
Kompresný pomer: –
Výkon: 333 k (245 kW) @ 6100 o/min
Krútiaci moment: 450 Nm @ 3600 o/min
Prevodovka: 6 stupňový automat ZF 6HP26
Maximálna rýchlosť: 250 km/h
0-100 km/h: 6,3 s
Kombinovaná spotreba: 11 l/100 km

Pridajte komentár k článku

Populárne

Exit mobile version