Video blog

Takto si Toyota predstavuje budúcnosť áut. Nebude sa páčiť každému

Je veľa teórií o tom, aká je budúcnosť automobilovej dopravy. Že je to v spalovákoch, alebo v hybridoch, alebo v elektromobiloch na baterky, či nebodaj vo vodíku? Isté je len jedno, nikto budúcnosť predpovedať nevie a tak najistejšia cesta je vytvoriť ju. A presne to Toyota robí, keďže mohutne investuje do všetkých aktuálne dostupných technológií. A nakoniec sa ukáže, ktorá z nich dokáže reálne preraziť…

Toyota Hilux ako vývojová platforma

Celá ta polemika okolo áut budúcnosti je krásne ukázaná práve na najnovšej generácii Toyota Hilux. Automobilka nám na okruh priniesla niekoľko verzií ktoré sme si priamo na mieste vyskúšali a mali tak možnosť porovnať: elektrická Toyota Hilux BEV Concept, vodíková Toyota Hilux hydrogen fuel cell a nakoniec tradičnejšia verzia dieselová Toyota Hilux Hybrid 48V. Ten hybrid v dízli je treba brať s rezervou, je to totiž na pomery Toyoty netradične iba mild hybrid. Celkový dojem bol ale najlepší práve z tichej vodíkovej verzie. Rovnaká hmotnosť ako diesel, ale lepšia dynamika. Pri totožnom dojazde cca 600km a čase potrebnom na tankovanie (do 5 min).

Toyota Corolla AE86 EV

Asi najväčším šokom bola pre mňa práve elektrická AE86 na baterky. Vedel som, že existuje, ale teraz to bolo po prvý krát čo som ju videl naživo. Ako ex majiteľ klasickej benzínovej verzie som mal a stále mám zmiešané pocity. Áno, EV bude mať výkon a krúťak na rozdávanie, zapáli zadné gumy v momente, ale… kde sa stratila tá ľahkosť, ktorou bola práve táto legenda známa? Rád by som sa s ňou zviezol a overil to v praxi.

Toyota GR Yaris H2

To, že sa vodík dá využiť aj na staršie spalovacie autá nám Toyota demonštrovala práve na GR Yarise. Ten bol jemne upravený aby mohol miesto fosílneho paliva spalovať vodík. Podľa automobilky ale výkon a hmotnosť ostala na pôvodnej úrovni a prerábka nie je taká zložitá, ako by ľudia mohli predpokladať. Znie to až moc dobre, ale auto reálne funguje.

Je vodík budúcnosť?

Áno aj nie. Áno kvoli možnosti ho použiť do elektrických áut na výrobu elektriny miesto ťažkých batérií, ale aj do starších spalovákov ako palivo miesto benzínu a nafty. Nie najmä kvoli jednej veci – kde ten lacný a dostupný vodík vziať? Jeho výroba je v súčasnoti veľmi náročná a drahá. Ak sa však podarí toto posunúť ďalej, verím, že vodík má budúcnosť.
Som zvedaví keď si toto prečítam o 20 rokov 🙂

Pridajte komentár k článku

Populárne

Exit mobile version