Škoda Garde a Rapid boli socialistické sny o športovom aute
Za socializmu to bolo u nás so športovými autami také všeliaké. Tie skutočné zo západu tu takmer neexistovali, resp boli prudko nedostatkové a hlavne nedosiahnuteľné pre drvivú väčšinu obyvateľstva. A tie domáce? Mali sme tu krásavicu Škoda 110R, ale tá na začiatku 80. rokov už začínala vykazovať svoj vek. A to aj napriek tomu, že v roku 1981 získali za jej volantom Zdeněk Vojtěch, Břetislav Enge a Jan Šenkýř titul Majstrov Európy cestných vozidiel v klasifikácií značiek do 1300 ccm (ETCC). A tak prišla náhrada v podobe Škoda Garde (1981), ktorá bola neskôr nahradená vyspelejším Rapid (1984). A ak túžite vedieť, ako sa dnes na nich jazdí, tak sledujte najnovšie video:
Skúsenosti so Škoda Garde
Garde vychádzala z pôvodnej Škody 742 alias klasickej 120. S ňou zdieľa drvivú väčšinu mechanických komponentov a ten najväčší rozdiel bola 2 dverová karoséria voči 4 dverovej v prípade sedanu. Ale mechanika je až na drobné vylepšenia tá istá (iné brzdy, poloosy, zadná náprava, časť interiéru).
Z dnešného pohľadu je jazda v tomto aute zážitok. Ale nie vodičsky príjemný, skôr čisté retro, pri ktorom si uvedomíte, akú dlhú cestu dnešné autá prešli . Porovnanie s autami, ktoré boli v tej dobe považované za moderný etalón, napríklad Ford Sierra, je žiaľ úplne mimo. Typ 742 (teda laicky povedané Škoda 120) na ktorom Garde vzniklo, bol zúfalo zastaraný už v dobe uvedenia na trh. O to väčšie prekvapenie nastane, keď si presadnete do Rapidky…
Skúsenosti so Škoda Rapid
Rapid je totiž na prvý pohľad „rovnaké“ auto (tak ho vníma verejnosť), ale po vlastnej skúsenosti môžem povedať, že je podstatne ďalej. Je tichšie, živšie, lepšie sa šoféruje a interiér je ďaleko príjemnejšie miesto. Skrátka posledná evolúcia (zastaranej) platformy. Navyše finálna verzia 136 mala už motor rovnaký so Škodou Favorit.
Nostalgia, to je presne to, čo vás chytí za volantom oboch áut. A to aj vďaka zvuku dverí alebo štartéra, ktoré sú tak typické pre túto generáciu Škodoviek. Je fajn zaspomínať si na „staré dobré časy“, ale neviem si predstaviť v dnešnej dobe volať toto auto „športové“. Áno, v istých režimoch jazdy pomáhala hmotnosť na zadnej náprave, ale po väčšinu času to bolo skôr naopak.