Toto auto je ikona a donedávna bola Toyota MR2 druhej generácie (označenie SW20) aj celkom dostupná. Časom sa však ich počty začali krkolomne znižovať a dnes sa ich ceny začínajú šplhať strmo hore. Avšak po zvezení v tomto žltom kúsky mám opäť chuť si jednu kúpiť, pretože čas neubral na kvalitách tohto auta absolútne nič. Tak sa pozrite aké to je za volantom tejto Japonskej legendy.
Recenzia a skúsenosti Toyota MR2 druhej generácie
Druhú generáciu MR2 som vlastnil. Dokonca som mal dva kusy, jeden revíziu 1 (teda také holé bosé ako to v 1989 vyšlo von) a potom revíziu 2 z roku 1993. Hoci sa to nezdá, ten rozdiel bol obrovský a nie len kvôli nabehaným kilometrom, ale hlavne technickým zlepšeniam. Dnes testovaná žltá Toyota MR2 je ešte z prvej várky, ale má za sebou už niekoľko úprav, ktoré ju posúvajú ďalej.
Prvá generácia MR2 AW11 je však úplne iné auto. Menšie, ľahšie, obratnejšie, aj keď nie nutne rýchlejšie v priamke. Je však na ňom poznať čas, hlavne interiér vám to jasne povie na plné ústa. Druhá generácia je však stále moderné auto aj v tomto smere. A celkom úprimne, dodnes vyzerá skvelo. Navyše, je to príkladne poskladané auto, trvácne a kvalitné. Interiér detto, klasická Japonská kvalita z 90. rokov.
Toyota MR2 sw20 nie je pre každého. Vyžaduje skúsenosti a pevné nervy.
Šoférovať aj priemerne zachovalú MR2 druhej generácie je zážitok. Človek okamžite pocíti, že sedí v niečom inom. Ten nízky posed, motor vzadu, dvojmiestny interiér, všetko po ruke ale nie stiesnené, to je MR2. Navyše počas jazdy dodáva toľko informácií vodičovi, že vás to po presadnutí z moderného auta až môže šokovať. Servo nebola bežná súčasť MR2, najmä u tých zo začiatku výroby, ak je však ním auto vybavené, nič to neuberá na kvalite jazdy. Len pozor na jeho funkčnosť, po rokoch už môže haprovať.
Takmer každá MR2 ktorú by ste chceli kúpiť, je trafená na zadný roh. Dôvod asi netreba vysvetlovať. Pozor teda na lacno a amatérsky opravené kusy, najmä ak nie je veľmi z čoho vyberať. Taktiež pozor na synchróny v prevodovke, najmä u prvej revízie odchádzali (rovnaký problém mala aj Toyota Celica 5. generáce ST182 ktorá zdielala totožnú techniku).
Druhá generácia Toyota MR2 sa až priveľmi podobá na Hondu NSX. A to je len dobre…
Ceny bežných náhradných dielov sú úplne rovnaké ako na každú staršiu Toyotu, problém však je pri niektorých dieloch, ako napríklad zadné svetlá, ktoré sa kupujú len originál v Toyote, keďže aj používané začínajú dosahovať nezmyselné úrovne (najmä tie facelift of revízie 3). Náhradné diely na motor (3s-ge) sú bežne dostupné aj u nás.
Ceny jazdených áut sú taktiež hore a dnes sa tie lepšie kusy predávajú za ceny jazdeného Porsche Boxster prvej generácie. A či je to až tak dobré auto, to už nechám na posúdení každého. Faktom ale je, že zohnať dnes zachovalú „emerku“ druhej generácie, je dnes už skutočne ťažké. Presne ako jej „dvojička“ Honda NSX sa totiž stáva vyhľadávaným youngtimerom.
Revízie (evolúcie) Toyota MR2 SW20
Zoznam jednotlivých revízii druhej generácie MR2. Jednotlivé roky sa môžu na mnohých trhoch, najmä Japonskom, mierne odlišovať. Tam boli zväčša tieto autá uvádzané v predstihu.
Revízia 1 – 1989-1991
Úplne prvý verzia druhej generácie, ktorá už v roku 1989 priniesla nadčasový dizajn, ktorý zaujme dodnes, aj keď stojí „len“ na 14″ kolesách. Hlavne táto revízia je „šoférske“ auto, nakoľko naladenie podvozcku či absencia elektroniky z neho robia v nesprávnych rukách nebezpečné náradie. Pozor na synchróny, ktoré tu boli slabé (najmä 2 a 3 prevodový stupeň)
Revízia 2 – 1992 – 1993
Značne vylepšená verzia po všetkých stránkach – synchróny, väčšie a silnejšie brzdy, ABS, servo, vodičov airbag, väčšie 15″ koelsá atď. Pôvodný motor 2,0 3s-ge ostáva bez väščích zmien, dostáva však katalizátor a jeho výkon je teraz 115 kw (156 k). Túto revíziu spoznáte napríklad podľa predného lízatka pod predným nárazníkom, Rev1 ho nemala.
Revízia 3 – 1993 – 1996
Táto verzia dostala asi najzásadnejšie úpravy, ktoré sú viditelné už volným okom – nové zadné svetlá a zadné krídlo, ale najmä nová generácia 2,0 3s-ge motoru, ktorému poskočil výkon až na 125 kw (170 k). Motor je totožný so súbežnou šiestou generáciu Toyota Celica st202.
Revízia 4 – 1996-1997
Vizuálne len minimálne zmeny, napríklad nový dizajn kolies. V tejto revízii už bola možnosť objednať aj airbag spolujazdca. Uvedenie EGR ventilu a tým pádom pokles výkonu o pár koní (totožný „problém“ mala aj Celica 6. generácie). Možnosť doplatiť si za lakované exteriérové doplnky.
Revízia 5 – 1997 – 1999
Posledná evolúcia druhej generácie, po ktorej nasledovala hneď tretia generácia. Toto bola skutočne tá najlepšia verzia zo všetkých, nakoľko Toyota na rozlúčku nasadila novú generáciu 2,0 motora 3s-ge s označením „BEAMS“ (Breakthrough Engine with Advanced Mechanism System). Výkon rovných 200k (147 kw) znamenal skutočne výborné zvezenie. Exteriér ozdobilo nové trojdielne nastaviteľné krídlo.
Fotogaléria Toyota MR2 SW20
Toyota MR2 SW20
Toyota MR2 SW20
Toyota MR2 SW20
Toyota MR2 SW20
Toyota MR2 SW20
Toyota MR2 SW20
Interiér Toyota MR2 SW20
Motor Toyota MR2 SW20
Technické údaje Toyota MR2 SW20 rev 1
Motor: 2.0 3S-GE I4 – druhá generácia 3s-ge Objem: 1998 ccm Vŕtanie a zdvih: 86 mm x 86 mm Kompresný pomer: 10:1 Výkon: 156 k (115 kW) @ 5600 o/min Krútiaci moment: 191 Nm @ 3400 o/min Prevodovka: 5 stupňový manuál Maximálna rýchlosť: 230 km/h 0-100 km/h: 6,5 s Kombinovaná spotreba: 9 l/100 km