Citroën DS 21 je najkrajšie francúzske auto. Miloval ho aj Fantomas.
Nemám rád tie všeliaké rebríčky o najlepšie, najkrajšie a neviem aké autá. Ale pri Citroën DS 21 urobím výnimku – skutočne ho považujem za to najkrajšie, čo kedy prišlo z Francúzska na štyroch kolesách. A navyše, vo svojej dobe to nebolo len o kráse, ale aj o pokrokovej technike, ktorú DS prinieslo už v roku 1955. Dovolím si tvrdiť, že ak nejaké auto predbehlo dobu, tak určite toto. Poďte sa teda pozrieť, ako sa dnes, takmer 70 rokov po svojom predstavení, s týmto autom jazdí po Slovenských cestách.
Recenzia a skúsenosti Citroën DS
Už len samotné nastupovanie do tohto auta je špeciálne, keď otvoríte dvere s bezrámovým oknom a vhupnete na tie mäkké kresielka. A presne taká je aj jazda v DS – plavná a mäkká. Neuveriteľné, že toto dokázali už v 55. roku minulého storočia. V tom čase to muselo byť skutočne ako UFO na ceste, najmä ak si k tomu pripočítate veci, ktoré nie sú samozrejmé ani dnes. Napríklad natáčanie svetiel do zákrut.
Svojho času som vám predstavil aj moderného pokračovateľa tejto línie Citroen C5, kde som vychválil práve jeho komfortný podvozok. Ale inak to auto nebolo ničím zaujímavé. Na rozdiel od práve DS, ktoré vás prekvapuje veľmi veľa detailami takmer stále. A navyše je pekné, čo sa o modernej C5 nedá povedať ani omylom. V mojich očiach je DS porovnateľná v mnohých ohľadoch s autom, ktoré som vám už predstavil: Tatra 603.
Citroën DS sa ponúkal v niekoľkých verziách: DS 19, DS 20, DS 21, DS 23. Číslo znamenalo objem motora, teda takmer. Bolo to aj zároveň označenie „levelu“ ktorý ste si kúpili. Teda niečo, čo o mnoho rokov neskôr zaviedol Mercedes a BMW:
DS 19: 1911 ccm – základný model, bol však o 65% drahší ako predchodca!
DS 20: 1985 ccm
DS 21: 2175 ccm
DS 23: 2347 ccm
Hydropneumatický podvozok bola však tá najväčšia novinka, ktorá sa tu predstavila (aj keď už bola pokusne použitá v roku 1954 na zadnej náprave modelu Traction Avant). Toto riešenie v dobe jednoduchých podvozkov nemal nik. A v zásade ho Citroën používa dodnes, aj keď v podstatne vylepšenej forme. A z krátkej skúsenosti môžem povedať, že funguje úžasne. Aj vyslovene rozbité cesty filtruje ukážkovo.
Celkovo existujú 3 evolúcie DS a najmä tú prvú rozoznáte hneď – má totiž klasické oválne svetlá, ktoré boli v roku 1962 nahradené tými, čo nájdeme aj na našom čiernom kúsku. Prelomové roky teda sú 1962 a 1968. V tej poslednej prišla ďalšia novinka, spomínané natáčacie svetlomety. Tie sa dokázali natočiť až o 80° v smere natočenia volantu!
Kúpa veterána Citroën DS
Zohnať dnes pôvodné DS sa vďaka veľkému počtu vyrobených kusov (1,5 milióna) ešte stále dá. A ceny najlacnejších kusov nie su nijako astronomické. Potiaľto dobre. Avšak takáto „lacná“ kúpa sa veľmi rýchlo dokáže prehupnúť do teritória „nočná mora“. Náhradné diely sú veľmi drahé a nedostatkové. Ok, ich cena stále nie je level Porsche 911, ale za babku rozhodne nie sú. Taktiež je veľmi veľké riziko, presne ako v dnešnom prípade, že auto, hoci pekné navonok, bude po rozobratí iba smutným tieňom toho, čo ste si mysleli že kupujete…
Navyše potrebujete ďalšiu vec, ktorá na Slovensku stále nie je samozrejmá – šikovného človeka alebo dielňu, čo vám to auto dá dokopy. A na toto pozor, pretože tu sa dokážete spáliť asi najviac. Vyberajte teda s rozumom a podľa referencií. Prípadne oslovte špecialistu, ako napríklad Carclassic and Consulting, aby vám s výberom dielne, alebo ešte ideálnejšie samotného auta pomohol.
Fotogaléria Citroën DS
Citroën DS 21
Citroën DS 21
Interiér Citroën DS 21
Svetlá Citroën DS 21
motor Citroën DS 21
Technické údaje Citroën DS 21
Motor: 2,2 R4 Citroën Objem: 2175 ccm Vŕtanie a zdvih: – mm x – mm Kompresný pomer: 8.5:1 Výkon: 106 k (78 kW) @ 5500 o/min Krútiaci moment: 171 Nm @ 3500 o/min Prevodovka: 5 stupňový manuál Maximálna rýchlosť: 170 km/h 0-100 km/h: 13 s Kombinovaná spotreba: 12 l/100 km